czwartek, 24 sierpień 2017 11:02

TA SŁONECZNA WITAMINA WSZYSTKO ZMIENIA!

Napisane przez
Ta witamina wszystko zmienia!
 
 Dlaczego warto docenić witaminę D3?
 
 
 
     Poprawa wchłaniania wapnia oraz wzmocnienie kości i zębów to nic. Najnowsze wyniki badań wskazują, że witamina D potrafi znacznie więce. Pisze o tym na łamach czasopisma "Cell Reports" grupa naukowców z Buck Institute for Research on Aging w Kalifornii. Wyniki ich badań są zdumiewające i wskazują, że witamina D m.in. może promować aktywność genów decydujących o naszej długowieczności i zapobiegać gromadzeniu się w organizmie toksycznych białek, istotnych dla pojawiania się wielu chorób wieku starszego.
 
 
    Witaminę D stanowią trzy związki rozpuszczalne w tłuszczach. Są to:
 
 • kalcyferol (witamina D1)
 • ergokalcyferol (witamina D2)
 • cholekalcyferol (witamina D3)
Witamina D1 jest obecna w tranie, D2 w roślinach i grzybach, a D3 jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych (UVB) i jest głównym źródłem pozyskiwania tej witaminy przez nasz organizm (około 80%).
W rezultacie przemian witaminy D z pożywienia i syntezy skórnej powstaje jej aktywna forma – kalcytriol, która ma budowę podobną do hormonów steroidowych i działa podobnie jak hormon. Kalcytriol reguluje około 500 genów i wpływa na wiele narządów naszego ciała.
 
 
 
16 zalet witaminy D, czyli dlaczego warto ją docenić?
 
1. Wzmacnia kości poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Badania wykazują, że suplementacja witaminą D i wapniem przyczynia się do zmniejszenia ilości złamań, szczególnie u osób starszych.
 
2. Zwiększa siłę mięśniową i cofa występujący z wiekiem zanik mięśni.
 
3. Korzystnie działa na układ sercowo – naczyniowy:
 
 • witamina D zapobiega przerostowi lewej komory serca
 • usprawnia funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych
 • zmniejsza stan zapalny naczyń
 • zapobiega rozwojowi miażdżycy
 • obniża ryzyko nadciśnienia
 • zmniejsza występowanie zakrzepów żylnych (działanie przeciwkrzepliwe)
4. Korzystnie działa w otyłości – tutaj szczególnie polecana jest suplementacja doustna. Zmniejsza się wtedy ryzyko pojawienia tzw. zespołu metabolicznego (współwystępowanie m.in. wzrostu trójglicerydów, spadku poziomu HDL, cukrzycy).
 
5. Zapobiega wystąpieniu cukrzycy typu 2 poprzez regulację wydzielania insuliny i zwiększenie wrażliwości komórek na jej działanie.
 
6. Zapobiega wystąpieniu cukrzycy typu 1. Wykazano, że dzięki odpowiedniej ekspozycji na słońce i podaży witaminy D spada ryzyko występowania tej choroby u małych dzieci. Działanie tej witaminy polega w tym przypadku m.in. na hamowaniu reakcji autoimmunologicznej przeciwko komórkom beta trzustki, która powoduje ich zanik.
 
7. Działa tłumiąco na autoagresję w przypadku chorób z tej grupy, m.in. stwardnienia rozsianego (SM), reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), choroby Hashimoto, nieswoistych zapaleń jelit, łuszczycy i innych.
 
8. Zmniejsza objawy astmy i alergii.
 
9. Korzystnie wpływa na leczenie gruźlicy (już od dawna lekarze w sanatoriach zalecali pacjentom chorym na gruźlicę, aby przebywali na słońcu) oraz innych infekcji (grypy, anginy, zapalenia oskrzeli), a także przy współistniejącej mukowiscydozie.
 
10. Chroni układ nerwowy – korzystny wpływ na chorobę Parkinsona (następuje nasilenie produkcji neuroprzekaźników, szczególnie dopaminy), Alzheimera i depresję.
 
11. Zmniejsza występowania ryzyka nowotworów, zwłaszcza prostaty, piersi, jelita grubego, chłoniaków nieziarniczych i czerniaka. Witamina D działa też hamująco na angiogenezę (tworzenie nowych naczyń przez guza) i stymuluje apoptozę (samounicestwianie się komórek nowotworowych).
 
12. Wykazuje korzystne działanie na jelita. Przy stężeniu 25(OH)D powyżej 30 mikrogramów/ml znacznie zwiększa się wchłanianie wapnia w jelitach (w nieswoistych chorobach zapalnych jelit, celiakii, chorobach wątroby i trzustki występuje niedobór tej witaminy). Odpowiednia podaż witaminy D zmniejsza stany zapalne w jelitach. Jest to bardzo ważna informacja dla alergików cierpiących na alergię pokarmową.
 
13. Korzystnie działa na skórę – łagodzi różne stany zapalne.
 
14. Zapobiega problemom ze słuchem (utrzymuje w dobrym stanie kosteczki ucha wewnętrznego).
 
15. Korzystnie działa na rozwój dziecka w czasie ciąży i karmienia piersią. Odpowiednia podaż witaminy D oraz wapnia u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią jest bardzo ważna. Dzieci, których matki mają odpowiednie stężenie 25(OH)D są większe i uzyskują wyższą punktację w skali Apgar (zaraz po urodzeniu), a także rzadziej mają krzywicę, astmę i spada u nich ryzyko wystąpienia ostrych infekcji.
 
16. Witamina D ma pozytywny wpływ na długość i jakość życia.
 
 
 
Witamina D w produktach spożywczych
 
Niestety w pożywieniu znajduje się niewystarczająca ilość tej witaminy. Poniżej podano kilka jej najważniejszych źródeł pokarmowych.
 
 • Śledź w oleju – 808 IU/100g
 • Gotowany/pieczony łosoś – 540 IU/100g
 • Śledź marynowany – 480 IU/100g
 • Ryby z puszki (tuńczyk, sardynki) – 200 IU/100g
 • Żółtko jaja – 54 IU/ żółtko
 • Dorsz świeży – 40 IU/100g
 • Ser żółty – 7,6 – 28 IU/100g
 • Mleko krowie – 0,4 – 1,2 IU/100g
Ważna informacja dla alergików! Produkty żywnościowe, w których występuje witamina D są niestety częstymi alergenami, dlatego szczególnie alergicy powinni stosować suplementy witaminy D. Po pierwsze, ponieważ nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tej witaminy w pożywieniu, a po drugie witamina D zmniejsza stany zapalne w jelitach, które obecne są u alergików.
 
Przebywanie na słońcu a witamina D
 
Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu witaminy D w organizmie potrzebne jest przebywanie na słońcu. Położenie geograficzne Polski sprawia, że jej synteza może zachodzić tylko latem w godzinach południowych, pod warunkiem, ze nasza skóra nie jest pokryta filtrami przeciwsłonecznymi. 
 
Produkcja witaminy D w organizmie zależy od kilku czynników. Należy tutaj wymienić:
 
 • wiek (z upływem lat synteza skórna maleje)
 • rodzaj karnacji skóry (osoby o jasnej skórze syntetyzują tą witaminę szybciej niż osoby o ciemnej karnacji)
 • wielkość powierzchni skóry, która jest wystawiana na działanie słońca
 • niektóre choroby mogą wpływać na mniejszą syntezę (np. choroby wątroby i nerek)
 • Dla umożliwienia syntezy tej witaminy podczas przebywania na słońcu musimy odkryć minimum 18% ciała(twarz, ramiona, dekolt). Warto wspomnieć, że stosowanie kremów z filtrem znacznie zmniejsza przenikanie potrzebnych promieni UVB. Oczywiście nie znaczy to, że możemy się opalać bez umiaru, bo grozi nam poparzenie, a w konsekwencji może to skutkować nowotworem skóry. Ważne jest, żeby przez pierwsze 15 – 20 minut opalania nie smarować się kremem z filtrem.
 
 
 
  Suplementacja witaminą D
 
Warto wspomnieć, że w okresie jesienno – zimowym możliwości syntezy witaminy D ze skóry wystawionej na promienie słońca jest znikoma, dlatego też suplementacja powinna być obowiązkowa dla każdego, bez względu na wiek. Osoby starsze i rzadko przebywające na świeżym powietrzu powinny ją zażywać nawet przez cały rok. Oczywiście dawki suplementu będą się różniły w zależności od kilku czynników.
 •  
 • od poziomu 25(OH)D we krwi
 • wieku
 • współistniejących chorób.
 • Najlepiej zbadać poziom tej witaminy (25(OH)D3) we krwi (badanie to jest dostępne w większości laboratoriów w Polsce) i odpowiednio do jej poziomu wprowadzać suplementację. Należy pamiętać, że podaż od 5000 IU wymaga dodatkowej suplementacji witaminą K2-MK-7.
 
Normy poziomu 25(OH)D3 we krwi dla dzieci i dorosłych (µg/ml):
 
 • Niedobór <10
 • Poziom niewystarczający 10-30
 • Poziom wystarczający 30-100
 • Toksyczność >100
Podsumowując, witamina D ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Lekarze biją na alarm informując, że duża część społeczeństwa może mieć niedobory tej witaminy, zwłaszcza w miesiącach od września do kwietnia. Niedobór witaminy D osłabia odporność, co grozi częstymi przeziębieniami i większą zachorowalnością na infekcje górnych dróg oddechowych. Możemy jednak zapobiec pogorszeniu stanu naszego zdrowia przyjmując dobrej jakości suplementy tej witaminy.
W artykule podaliśmy zalety witaminy D, powody, dla których  warto ją docenić  i suplementować. Inwestycja w zdrowie przynosi wielkie korzyści!
My rekomendujemy najbardziej aktywną formę witaminy D3 w formie cholekalcyferolu pozyskaną  z naturalnego źródła – z wątroby dorsza w formie kropelek.
 
Jeżeli pragniesz dobrze zainwestować w swoje zddrowie, możesz zakupić naturalną witaminę D3 w naszym sklepie
 
Opakowanie D-drops liguid vitamin D zawiera -30 ml /1000 kropli/                          
 
1 kropla =0,03ml D3 =10 ug= 400 UI
 
Produkt dostarcza najaktywniejszą formę witaminy D – witaminę D(cholekalcyferol) i jest dostępny w łatwej w użyciu płynnej formule z kroplomierzem, gwarantującym odpowiednie dawkowanie dla całej rodziny!
 
 
 
 
 
Bibliografia:
 
Matthana MH. The relation between vitamin D deficiency and fibromyalgia syndrome in women. Saudi Med J. 2011 Sep;32(9):925-9. Naturalnie Zdrowym Być 2016/3 (tamże)
Dudenkov DV, Yawn BP, Oberhelman SS et al. Changing Incidence
of Serum 25-Hydroxyvitamin D Values Above 50 ng/mL: A 10-Year
Population-Based Study. Mayo Clin Proc. 2015 May;90(5):577-86.
Marshall DT, Savage SJ, Garrett-Mayer E et al. Vitamin D3 supplementation at 4000 international units per day for one year results in a decrease of positive cores at repeat biopsy in subjects withlow-risk prostate cancer under active surveillance. J Clin Endocrinol Metab. 2012 Jul;97(7):2315-24.
Penelope M Webb, Anna de Fazio, Melinda M Protani et al. Circulating 25-hydroxyvitamin D and survival in women with ovaria cancer. Am J Clin Nutr May 2015 ajcn102681.
  WWW.czytelniamedyczna.pl/5245,wplyw-witaminy-d-na-organizm-czlowieka.html
 
 
 
 
CZYTAJ TAKŻE -  NAJNOWSZE BADANIA MEDYCZNE
 
 
 
JESZCZE WAŻNIEJSZA WITAMINA D
Poprawa wchłaniania wapnia i związane z tym wzmocnienie kości to nic. Najnowsze wyniki badań wskazują, że witamina D potrafi znacznie więcej. Pisze o tym na łamach czasopisma "Cell Reports" grupa naukowców z Buck Institute for Research on Aging w Kalifornii. Wyniki ich badań wskazują, że witamina D może promować aktywność genów decydujących o naszej długowieczności i zapobiegać gromadzeniu się w organizmie toksycznych białek, istotnych dla pojawiania się wielu chorób wieku starszego.
 
 
Suplementacja witaminą D jesienią to podstawa!
 
Takie wnioski to wynik badań prowadzonych na nicieniach z gatunku C. elegans, ulubionych przez badaczy zajmujących się czynnikami wpływającymi na długość życia. Obserwacje te mogą pomóc w wyjaśnieniu dlaczego niedobory witaminy D tak często wiążą się z nowotworami piersi, okrężnicy i prostaty, a także otyłością, chorobami serca i depresją.
-Okazało się, że witamina D ma istotne znaczenie dla aktywności genów długowieczności, potrafi wydłużyć średnią długość życia obserwowaną u naszych robaków nawet o 33 procent - mówi  prof. Gordon Lithgow z Buck Institute. Witamina D obniża też tempo związanych z procesem starzenia zmian konfiguracji setek białek. To wskazuje jej na bezpośrednie związki z procesami starzenia się i pozwala na spojrzenie na te witaminę w nieco szerszym kontekście, niż dotychczas - dodaje.
Wyniki rzucają światło na zdolność białek do utrzymywania swej struktury i funkcji w miarę naszego starzenia się. Zakłócenia tego mechanizmu mogą prowadzić do odkładania się białek w postaci złogów, które stają się przyczyną chorób Alzheimera, czy Parkinsona, mają też udział w cukrzycy typu drugiego i niektórych chorobach serca.
 
- Badania na nicieniach pokazały, że witamina D przeciwdziała tworzeniu się takich nierozpuszczalnych postaci białka i chroni choćby przed działaniem beta-amyloidu, który u człowieka wywołuje chorobę Alzheimera - dodaje Lithgow. Biorąc pod uwagę, że proces starzenia się u robaków i ssaków, w tym ludzi, przebiega dość podobnie, można spodziewać się, że witamina D zachowuje swoje funkcje u różnych gatunków - tłumaczy.
 
Dobrze wiadomo, że zarówno brak, jak i nadmiar witaminy D może być szkodliwy dla zdrowia. Eksperci nie do końca zgadzają się co do poziomu, który jest absolutnie "w sam raz". Większość dotychczasowych rekomendacji dotyczy zresztą tylko działania witaminy D na zdrowie naszych kości. Najnowsze doniesienia sugerują, że trzeba to zagadnienie jeszcze lepiej przebadać. Autorzy pracy sugerują, że zażywanie preparatów zawierających witaminę D powinny rozważyć zwłaszcza osoby starsze, które mniej czasu spędzają na słońcu, a schorzenia układu pokarmowego często sprawiają, że słabiej ją wchłaniają.
 
Kolejne badania będą prowadzone na myszach, Lithgow liczy na to, że z czasem uda się też potwierdzić podobny efekt u ludzi.
-Być może jeśli brakuje ci witaminy D starzejesz się szybciej, być może jesteś bardziej podatny na chorobę Alzheimera - mówi. Mamy oto dowód, że witamina D działa na organizm, który w ogóle nie ma kości, trudno nie zastanawiać się, jakie efekty może wywoływać poza kośćmi i w naszym ciele-podsumowuje badacz.
 
 
 
Julien Venesson 
 
 
Zdiagnozowano u Ciebie raka? Ta witamina wszystko zmienia!
Zwykła suplementacja może leczyć niektóre nowotwory prostaty u mężczyzn oraz
zwiększyć szanse przeżycia w przypadku nowotworu jajników u kobiet.
Najnowsze badania pokazują, że zwykła suplementacja witaminy D może dużo zmienić.
 
 
• Pierwszym badaniem objęto mężczyzn, u których wykryto guza gruczołu krokowego
w niskim stopniu dojrzałości. Zastosowano u nich suplementację 4000 UI (j.m.) dziennie.
Po niecałych 2 miesiącach guz rozwijał się wolniej, u niektórych osób zmniejszył się,
a nawet po roku zupełnie zanikł! Biorąc pod uwagę ryzyko, jakie niesie operacja raka (zaburzenia erekcji), taka suplementacja wydaje się niezbędna.
 
 
• Drugie badanie przeprowadzono wśród kobiet z rakiem jajników. Wykazano, że im wyższy
miały poziom witaminy D we krwi, tym większe były ich szanse przeżycia.
To kolejne naukowe dowody na rzeczywiste przeciwnowotworowe działanie witaminy D.
Mimo sprzecznych informacji, jakie krążą na ten temat w głównych mediach. 
 
Bibliografia:
 
1. Naturalnie Zdrowym Być 2016/03 (fragment)
Czytany 2529 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 31 październik 2019 10:30

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

2 komentarzy

 
Alicja Gancarz - ZnanyLekarz.pl

Wykonanie: AbcWeb.pl