czwartek, 31 styczeń 2019 08:11

CZY WIESZ, ŻE TO TYLKO MITY ŻYWIENIOWE?

Napisane przez

Mówi się, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Niestety dotyczy to również żywienia. A przecież wszyscy chcielibyśmy być zdrowi i mamy pełną świadomość tego, że nasza kondycja zdrowotna m.in. zależy od odpowiedniego stylu życia i zbilansowanej diety. Tymczasem zalecenia dietetyczne ulegają pewnym trendom, które niewiele mają wspólnego ze zdrowiem lub wręcz szkodzą zdrowiu. Dlatego też często popełniamy błędy, nie z powodu zaniedbań, ale  przyczyną stają się tzw. mity żywieniowe, którymi się kierujemy.

27

 

 MIT 1: „Masło jest szkodliwe”

FAŁSZ! Masło jest w rzeczywistości zdrowe i jego spożywanie daje organizmowi wiele korzyści – może nawet ochronić Cię przed rakiem skóry. Margaryna, zwana „zdrową alternatywą dla masła” jest za to bardziej szkodliwa niż palenie tytoniu. Kwasy tłuszczowe trans zawarte w margarynie są prawdziwą katastrofą dla Twoich naczyń krwionośnych – a mimo to większość ludzi wierzy, że to właśnie margaryna jest dla nich właściwym wyborem.

MIT 2: „Nie jedz zbyt wiele jajek”

FAŁSZ! „Eksperci” wciąż twierdzą, że żółto jaj podniesie poziom Twojego cholesterolu. To nieprawda! Cholesterol zawarty w pożywieniu nie wpływa na jego poziom we krwi. A dodatkowo żółtka jajek są pełne luteiny – składnika odżywczego, który może uchronić Twój wzrok przed związaną z wiekiem degeneracją plamki żółtej.

MIT 3: „Od orzechów się tyje”

FAŁSZ! To kompletna bzdura. Niektóre z orzechów są doskonałym pożywieniem dla osób, które usiłują schudnąć, gdyż są trawione powoli i na dłużej zaspokajają głód. Co więcej, dwa duże badania potwierdziły, że jedzenie orzechów zmniejsza ryzyko zawału serca o 65%. Powód: Tłuszcze zawarte w orzechach są bardzo zdrowe dla Twoich naczyń krwionośnych.

MIT 4: „Unikaj słońca”

FAŁSZ! Statystyki jasno pokazują, że osoby z umiarkowaną opalenizną mają o 50% mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jelita grubego niż osoby całkowicie blade. To dlatego, że słońce jest rzeczywiście ogromnie korzystne dla zdrowia. Jest naszym głównym źródłem witaminy D, która działa przeciwrakowo. Musisz też wiedzieć, że to filtry zawarte w kremach przeciwsłonecznych są podejrzewane o wywoływanie raka skóry.

MIT 5: „Tłuszcz jest niezdrowy”

FAŁSZ! Unikanie tłuszczu w pożywieniu prowadzi do nadwagi. Dzieje się tak dlatego, że organizm ludzki potrzebuje tłuszczu, żeby optymalnie funkcjonować i żeby zaspokoić apetyt. Ale to muszą być dobre tłuszcze – a tych nie spożywamy zbyt wiele. Zabrzmi to dziwnie, ale jeden z nich powoduje wręcz spadek wagi.

Podsumowując należy stwierdzić - odpowiednia dieta naprawdę potrafi zdziałać cuda, zadbać o smukłą sylwetkę, zatroszczyć się o siły witalne i wyleczyć wiele chorób.

Źródło: Newsletter:Poczta Zdrowia

 

Czytany 1263 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 luty 2019 10:19

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

3 komentarzy

 
Alicja Gancarz - ZnanyLekarz.pl

Wykonanie: AbcWeb.pl