wtorek, 05 luty 2019 09:28

Poznaj tajemnicę zdrowych stawów, kości i ścięgien

Napisane przez

JEDNYM Z OBECNIE WIODĄCYCH KIERUNKÓW BADAŃ NAUKOWYCH JEST WPŁYW ŻYWNOŚCI I ZAWARTYCH W NIEJ SKŁADNIKÓW NA CZĘSTOŚĆ WYSTĘPOWANIA CHORÓB. KONDYCJA NASZEGO ORGANIZMU, A NARZĄD RUCHU W SZCZEGÓLNOŚCI, ZALEŻY OD TEGO, CO JEMY. ŻYWNOŚĆ JEST BOWIEM NATURALNYM ŹRÓDŁEM SUBSTANCJI, KTÓRE BUDUJĄ KOŚCI, STAWY I ŚCIĘGNA. NIEKTÓRE PRODUKTY WRĘCZ ZAPOBIEGAJĄ STANOM ZAPALNYM I BÓLOM STAWÓW, A NAWET JE LECZĄ. INNE NASILAJĄ DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANE ZE STAWAMI. WYSTARCZĄ NIEWIELKIE ZMIANY W DIECIE, ABY WESPRZEĆ NARZĄD RUCHU I MÓC CIESZYĆ SIĘ Z UROKÓW ŻYCIA! DLATEGO JEDZMY CODZIENNIE JAK NAJWIĘCEJ WARZYW, W TYM KONIECZNIE WARZYWA KAPUSTNE. WYNIKI BADAŃ WSKAZUJĄ, ŻE ZAWARTE W NICH BIOAKTYWNE ZWIĄZKI (INDOLE ORAZ IZOTIOCYJANIANY, W TYM SULFORAFAN), HAMUJĄ NISZCZENIE CHRZĄSTKI STAWOWEJ, A PONADTO CHRONIĄ NAS PRZED CZYNNIKAMI RAKOTWÓRCZYMI, NA DZIAŁANIE KTÓRYCH JESTEŚMY NARAŻENI KAŻDEGO DNIA.

 

Jako dietetyk zalecam zastąpić węglowodany proste węglowodanami złożonymi np. wybierać pieczywo pełnoziarniste, razowe, a unikać z pełnego przemiału, które zawiera węglowodany proste. Ryż i makaron należy gotować al dente, na deser jeść owoce lub pić soki warzywno-owocowe, zamiast słodyczy.

Ponadto dieta dla stawów polega na ograniczeniu spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych (masła, sera, wędlin, produktów zawierających olej palmowy itp.) oraz tłuszczów typu trans (margaryny, produktów wysoko przetworzonych) i zastąpieniu ich kwasami tłuszczowymi jednonienasy-conymi - oliwą, olejem z awokado, migdałami oraz kwasami omega-3 - olejem rzepakowym, lnianym, tłustymi rybami. '

Pamiętaj o ograniczeniu spożycia mięsa mającego działanie prozapalne na rzecz owoców i warzyw mających odwrotne działanie. Dieta alkaliczna (niezakwaszająca organizmu) stymuluje komórki budujące kości, a „usypia” komórki kościogubne. Zakwaszenie wywołane np. zbyt dużą ilością białka zwierzęcego powoduje zwiększone wydalanie wapnia z moczem.

Bardzo ważna jest codzienna dawka aktywności fizycznej, co najmniej 30 min., bowiem odpowiednie ćwiczenia łagodzą ból i poprawiają ruchomość stawów.

Oprócz zdrowej diety, aktywności fizycznej, istnieje wiele innych skutecznych, naturalnych składników aktywnych w suplementach diety CaliVita®, które pomogą Ci zwalczyć ból stawów, kości i ścięgien oraz powstrzymać proces choroby. Suplementacja w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważnym czynnikiem, gdyż nawet najlepiej zbilansowana dieta, nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania naszego organizmu w istotne dla naszego zdrowia składniki.

Na podstawie moich wieloletnich doświadczeń mogę stwierdzić, że osoby ze stanami zapalnymi ścięgien i stawów oraz z bólem spowodowanym zwyrodnieniem stawów doskonale reagują na chrząstkę z rekina (Shark Aid). Już po kilkudniowej kuracji odczuwa się znaczną poprawę kondycji, bóle ścięgien oraz kostno-stawowe „wyciszają się”.

zdrowe stawyBardzo korzystne działanie wykazują także składniki aktywne suplementu diety Joint ProteX FORTE, w tym m.in. glukozamina i chondroityna oraz kwas hialuronowy, które stanowią skutecznąbroń przeciwko szkodom spowodowanym przez chorobę zwyrodnieniową stawów, przyczyniają się do odbudowy uszkodzonej chrząstki i przekazują swoje nawilżające właściwości mazi stawowej. Są niezbędne do utrzymania elastyczności chrząstki i prawidłowego, bezbolesnego funkcjonowania stawów, co do tej pory uznawano za niemożliwe.

Kolejnym niezbędnym składnikiem aktywnym jest witamina D. Ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Poprawia wchłanianie wapnia oraz utrzymanie zdrowia kości i zębów. Najnowsze wyniki badań wskazują, że witamina D potrafi znacznie więcej, m.in. może promować aktywność genów decydujących o naszej długowieczności i zapobiegać gromadzeniu się w organizmie toksycznych białek, istotnych dla pojawienia się wielu chorób wieku starszego.

Lekarze biją na alarm informując, że duża część społeczeństwa może mieć niedobory tej witaminy, zwłaszcza w miesiącach od września do kwietnia. Niedobór witaminy D osłabia odporność, co grozi częstymi przeziębieniami i większą zachorowalnością na infekcje górnych dróg oddechowych. Możemy jednak zapobiec pogorszeniu stanu naszego zdrowia, przyjmując dobrej jakości suplementy diety tej witaminy.

Witamina D to inwestycja w zdrowie, która przynosi wielkie korzyści! Rekomenduję najbardziej aktywną formę witaminy D3 w formie cholekalcyferolu pod postacią kropelek: D-drops liquid vitamin D lub tabletek Vitamin D 2000 IU.

Inne niezbędne składniki na mocne kości i stawy to wapń i magnez. Wapń jest budulcem kośćca, a bez obecności magnezu i witaminy D nasz organizm nie jest go w stanie wchłonąć. Bardzo ważna jest również witamina K, która spowoduje, ze wapń dotrze do kości, a nie będzie tworzył złogów w naczyniach krwionośnych. Ponadto wapń odkwasza organizm, a jeżeli chcemy spowolnić procesy starzenia i nie chorować, musimy zadbać o równowagę kwasowo-zasadową. Z mojej praktyki dietetycznej mogę potwierdzić, że suplement diety Calcium Magnesium PLUS bardzo szybko nasyci organizm tymi składnikami aktywnymi i „wywiąże się” ze wszystkich powyższych zadań.

Nadchodzi zima. Poczujmy frajdę z szaleństw na stoku, lodowisku bez obaw o słabe kości i stawy, bo temu przecież można zapobiec, czego Państwu i sobie serdecznie życzę.

Sprawdź ofertę produktów klikając w link

https://alicjagancarz.calivita.com.pl/products

Alicja Gancarz (DPM)
dietetyk, dietetoterapeuta, konsultant ajurwedy

 

Artykuł dostępny również w najnowszym numerze CaliNews
Wersja artykułu do pobrania w PDF CaliNews Alicja Gancarz.pdf

Czytany 1469 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 luty 2019 09:25

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

3 komentarzy

 
Alicja Gancarz - ZnanyLekarz.pl

Wykonanie: AbcWeb.pl