Nadchodzi lato. Co pić? Co dawać dzieciom do picia?
NATURALNE IZOTONIKI, CZYLI …
SEKRET DOBREGO NAWODNIENIA ORGANIZMU
W dobrze zbilansowanej diecie ważna jest kaloryczność, dobrze dobrane do potrzeb organizmu produkty, ale również właściwe nawodnienie organizmu. Tymczasem okazuje się, że problem odwodnienia, który pogarsza koncentrację, pamięć krótkotrwałą, powoduje zmęczenie i rozdrażnienie, obniża próg odporności fizycznej – może dotyczyć nawet ponad połowy społeczeństwa.
Problemem zajęli się badacze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie przeprowadzonych niedawno badań udało im się nawet znaleźć jego przyczynę. Polskie społeczeństwo od najmłodszych lat życia pije zbyt duże ilości herbaty z cukrem. To z kolei ma bardzo zły wpływ na poziom nawodnienia organizmu. Poza mocną herbatą i kawą, nawodnieniu nie służą soki z kartonów, kolorowe napoje, cola czy pepsi, które zawierają mnóstwo składników chemicznych i kalorii prowadzących do nadwagi i otyłości.
Jak pić i co, aby dobrze nawodnić organizm?
Minimalne zapotrzebowanie na płyny oblicza się poprzez pomnożenie 30 ml przez naszą wagę. Czyli osoba o wadze 70 kg powinna wypijać minimum 2100 ml wody lub innych płynów dziennie.
Dla osób, które do tej pory piły za mało, przestawienie się na prawidłową ilość będzie nie lada wyzwaniem. Na szczęście stopniowo możemy przyzwyczaić nasz organizm i wyrobić sobie nawyk sięgania po wodę. Postawmy sobie samym wyzwanie!
Jeśli w ciągu dnia czeka nas dużo ruchu i przemieszczania się, zabierzmy ze sobą butelkę 1,5 l wody i postawmy sobie za cel opróżnienie jej do końca dnia. Z kolei dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia i większą część dnia spędzają za biurkiem, dobrym rozwiązaniem może okazać się postawienie na biurku dużego kubka i dolewanie do pełna wody, jak tylko zrobi się pusty.
Początki zawsze są trudne, ale już po kilku tygodniach nawyk picia wody powinien się utrwalić. Do dzieła!
Jaką wodę wybrać?
Polecane dla każdego (z wyjątkiem osób z przeciwwskazaniami zdrowotnymi) są wody mineralne. Od popularnych wód źródlanych różnią się, jak sama nazwa wskazuje, zawartością minerałów. Wody mineralne, a zwłaszcza te wysoko zmineralizowane (czyli powyżej 1000 mg składników mineralnych na 1 l), są dobrym źródłem magnezu, wapnia i żelaza, których jest wciąż za mało w diecie przeciętnego człowieka.
Bezpiecznie wypijać dziennie 1 l wody mineralnej, maksymalnie 1,5 l. Skąd to ograniczenie? Większe ilości mogą być zbyt dużym obciążeniem dla nerek. Poza wodą mineralną zdrowe są świeżo wyciskane soki warzywno-owocowe oraz napoje izotoniczne, które możemy nazwać bombą witamin i minerałów dla naszego organizmu.
Dlaczego izotoniki dobrze nawadniają organizm?
Napoje izotoniczne w ostatnim czasie robią zawrotną karierę, spożywane są przez większość osób, które mają do czynienia z aktywnością fizyczną. Dlaczego? Świetnie nawadniają i uzupełniają elektrolity w organizmie.Obecnie na rynku możemy dosłownie „przebierać” jeśli chodzi o rodzaj oraz smak napoju izotonicznego. Reklamy zapewniają aktywnych klientów o cudownych właściwościach kolorowych napoi. Skład takich produktów w większości przypadków ze zdrowiem nie ma nic wspólnego, o czym mogą świadczyć mało naturalne kolory.
Każdy kto dba nie tylko o formę, ale ma również na uwadze swoje zdrowie powinien pić izotoniki…ale w naturalnej postaci, przygotowane samodzielnie w domu. Kolejną korzyścią przygotowania takiego napoju jest również duża oszczędność.
Imbirowy izotonik zalecany jest po długim oraz ciężkim treningu, który pozostawia delikatne uczucie mdłości. Delikatnie pikantny smak uspokaja żołądek, a także zmniejsza ból mięśni: średniej wielkości imbir obrać i pokroić w plastry, wrzucić do garnka i zalać 1 litrem wody, gotować przez ok. 15 minut. Kiedy woda ostygnie można dla smaku dodać odrobinę stewii lub miodu. Do tak przygotowanej wody imbirowej dla wzbogacenia smaku można jeszcze dodać sok z 3 cytryn oraz ½ łyżeczki soli morskiej.
Żurawinowy napój charakteryzuje wysoka zawartość witaminy C oraz elektrolitów, dzięki czemu dostarczają do organizmu wszystkie niezbędne składniki, które są wydalane razem z potem w trakcie aktywności fizycznej.Aby przygotować taki izotonik wystarczy 3 szklanki soku z żurawiny połączyć z 5 szklankami wody, ½ łyżeczki soli oraz 2 łyżeczkami syropu klonowego. Dodanie 1 gwiazdki anyżu wzmocni charakterystyczny smak napoju. Schłodzić przed wypiciem.
Tropikalny izotonik to orzeźwiający smak łączący w sobie 3 szklanki wody kokosowej, ¼ filiżanki wyciśniętej limonki oraz ¼ wyciśniętej cytryny. Na koniec należy dodać szczyptę soli morskiej oraz łyżeczkę miodu.
Arbuzowe orzeźwienie to izotonik, który nie tylko jest pomocny w zmniejszeniu bólu mięśni po intensywności treningu, ale pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy serca. Aby przygotować napój o wyjątkowym smaku wystarczy połączyć 2 szklanki wody kokosowej z kawałkami arbuza, wyciśniętą limonką i szczyptą soli morskiej.
Truskawkowy napój dla sportowców szczególnie zalecany jest przed treningiem lub w trakcie intensywnych ćwiczeń trwających ok. 1 godziny.Do przygotowania potrzebne są 3 szklanki przegotowanej wody, sok z wyciśniętej pomarańczy oraz cytryny, 2 łyżeczki miodu, szczypta soli oraz 7 truskawek pokrojonych w plastry. Całość należy wymieszać i schłodzić przez noc w lodówce.
Izotonik bogaty w nasiona chia jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Niestety te dostępne na półkach sklepowych są drogie, na szczęście domowa wersja jest znacznie tańsza. Warto przypomnieć, że nasiona chia są bogate w cenne kwasy omega, potas, wapń, białko oraz przeciwutleniacze.Wystarczy 3 łyżki nasion chia wsypać do filiżanki i zalać przegotowaną wodąi dobrze wymieszać. Przygotowaną mieszankę trzeba zostawić na noc w lodówce. Po schłodzeniu otrzymamy formę żelu. Wystarczy połączyć ½ filiżanki nasion z 1 kubkiem ulubionego soku. Przygotowany żel wystarczy na dwie porcje.
Wiśniowy napój w szybkim tempie regeneruje mięśnie oraz błyskawicznie uzupełnia potas, sód i węglowodany w organizmie. Wystarczy połączyć 2 szklanki naturalnego soku wiśniowego, z wyciśniętą cytryną, 2 łyżeczkami miodu, szczyptą soli oraz odrobiną wody. Cierpki smak wiśni zostanie przełamany delikatną słodyczą. Całość należy energicznie wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia miodu.