Zdrowie na talerzu, czyli buraki w roli głównej
Zdrowie na talerzu czyli … buraki na kilka sposobów.
Burak to warzywo powszechnie dostępne, tanie i, co najważniejsze, niezależnie od formy, w jakiej je serwujemy, nie traci właściwości zdrowotnych. Korzystajmy z niego jak najczęściej, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy szczególnie trudno o świeże warzywa.
Co cennego kryje w sobie burak?
Buraki są nieocenionym źródłem kwasu foliowego, który wzmacnia serce i układ odpornościowy. Warunkuje też prawidłowy rozwój płodu, stąd powinny o nim pamiętać przyszłe mamy. Kwas foliowy ma też ogromny wpływ na stan paznokci i włosów, wpływa też na dobry sen i samopoczucie.
Buraki dostarczają też wiele cennych składników mineralnych m.in. wapnia, potasu, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, molibdenu czy kobaltu. Jedzenie buraków przeciwdziała anemii, a zawarte w burakach barwniki należą do bardzo silnych przeciwutleniaczy i czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki.
Pozytywny wpływ jedzenia buraków na działanie organizmu zawdzięczamy także obecności antocyjanów, które są bardzo silnymi przeciwutleniaczami, zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za uszkodzenia DNA i rozwój raka. Ponadto buraki doskonale odkwaszają organizm, mają silne działanie zasadotwórcze, a równowaga kwasowo-zasadowa jest podstawowym warunkiem zdrowia.
Buraki regulują też trawienie, bo zawierają sporo błonnika pokarmowego. Warto więc je jadać nie tylko od święta. Medycyna naturalna docenia buraki jako środek zwalczający przeziębienie, jako lek przeciwkaszlowy, do leczenia kataru, w nadciśnieniu tętniczym, w nadkwasocie, dolegliwościach żołądkowych, jelitowych, w chorobach wątroby i nerek.
Właściwości soku buraczanego doceniają także sportowcy. To za sprawą azotanów, które w dużych ilościach znajdują się w soku buraczanym. Wysoka zawartość azotanów w diecie zwiększa wydajność mięśni u sportowców.
Warzyw tych powinny jednak unikać osoby chore na cukrzycę. Buraki choć są niskokaloryczne, zawierają dużo cukru i mają wysoki indeks glikemiczny. Również osoby cierpiące na reumatyzm lub kamicę nerkową (ze względu na dużą zawartość szczawianów), powinni rzadziej po nie sięgać.
Wszyscy pozostali, powinni jeść buraki przynajmniej raz w tygodniu w dowolnie wybranej formie
Powinny być spożywane w każdym wieku.Dzieciom i osobom starszym serwujmy głównie gotowane lub pieczone.
Jak je podawać?
Najbardziej popularne formy spożycia to: buraki kiszone, pieczone, surowe, ćwikła z chrzanem, hummus, chłodnik, sok z buraków, carpaccio z buraka, browni i najlepsza zimowa opcja: krem z buraków.
Podzielę się najbardziej przydatnymi i sprawdzonymi przepisami z burakami w roli głównej.
Kiszone warzywa
Składniki:
Buraki 1,5 kg-2 kg
Marchew 2-3 szt.
Pietruszka 1-2 szt
Seler 1/2 szt.
1 główka czosnku
Przyprawy: kminek, ziele angielskie, liść laurowy
3 l.ciepłej wody/1,5 łyżki soli
Wykonanie: Warzywa obrać z łupy, umyć i pokroić w plastry, ułożyć w słoju warstwami. Dodać przyprawy, zalać letnią wodą z dodatkiem soli. Nakrętkę zakręcić tak, aby dochodziło do słoja powietrze. Odstawić słój w ciepłe miejsce na 4-5 dni. Po tym czasie barszcz powinien być ukiszony. Zlać do mniejszego słoika, odstawić do lodówki. Pić na surowo lub wykorzystać jako zakwas do barszczu.