Nowe metody naturalnego leczenia stawów
NOWE METODY NATURALNEGO LECZENIA STAWÓW POTWIERDZONE NAUKOWO
Poniżej znajdziesz wszystkie przydatne informacje, jak nie dopuścić do choroby stawów i uniknąć wózka inwalidzkiego.
Niedawno odkryta została prawdziwa przyczyna choroby zwyrodnieniowej stawów. Przez długi czas za przyczynę choroby przyjmowano zużywanie się tkanki chrzęstnej, czyli białej, elastycznej substancji pokrywającej zakończenia kości, dzięki czemu mogą one ocierać się o siebie bez bolesnego tarcia, a wszelkie wstrząsy są amortyzowane. Jednak na początku pierwszej dekady XXI wieku amerykańscy naukowcy zauważyli, że tak nie jest.
Gdyby choroba wynikała ze zużycia tkanki chrzęstnej, występowałaby ona o wiele częściej u sportowców niż u reszty ludzi. W rzeczywistości sytuacja ma się dokładnie odwrotnie. Prawdziwą przyczyną problemu są komórki tkanki chrzęstnej, które „oszalały”. W normalnych okolicznościach chrząstka nieustannie się odnawia, za co odpowiedzialne są wyspecjalizowane komórki zwane chondrocytami. Bez przerwy „zarządzają” one starą tkanką chrzęstną i produkują nowe „cegiełki” tak, aby warstwa chrząstki zawsze pozostawała gruba, elastyczna, właściwie nawodniona i zapewniała odpowiednią ochronę kościom.
Chondrocyty pełnią bardzo ważną funkcję – pomagają w pozbywaniu się przez organizm starej tkanki chrzęstnej i dostarczają materiałów do zbudowania nowej tkanki. Dzięki nim stawy zachowują elastyczność przez dziesiątki lat. Jednak gdy chondrocyty zaczynają być źle traktowane, „szaleją”, konsekwencje tego są tragiczne.
Zatem, jak dbać o chondrocyty, nawet wtedy, gdy choroba się jeszcze nie zaczęła?
Jak troszczyć się o chondrocyty?
Aby zapobiec wystąpieniu choroby zwyrodnieniowej stawów lub jej dalszemu postępowi, należy zapewnić im optymalny stopień dotlenienia oraz dostarczać składników odżywczych, których chondrocyty potrzebują, aby funkcjonować i brać udział w regeneracji chrząstki.
Chronić je przed wstrząsami z zewnątrz– chondrocyty nie tolerują gwałtownych uderzeń oraz substancji biorących udział w procesach zapalnych. W związku z tym, gdy w ciele występuje długotrwały stan zapalny, czy to z uwagi na nietolerancje pokarmowe, nadwagę czy niezdrowy tryb życia, chondrocyty mogą również zachorować i „oszaleć”.
Prawidłowe odżywianie jest podstawą ochrony chondrocytów. Należy zacząć od odpowiedniej diety. Chondrocyty znajdują się w tkance chrzęstnej, a chrząstka charakteryzuje się specyficzną właściwością – nie jest odżywiania przez naczynia krwionośne. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych komórek ciała tlen i substancje odżywcze nie docierają do komórek tkanki chrzęstnej z krwią. Tym, co odżywia komórki tkanki chrzęstnej jest maź stawowa – płyn przypominający w wyglądzie białko jaja, którym oblane są stawy. Aby prawidłowo dotleniać i odżywiać chondrocyty, trzeba sprawić, aby maź stawowa głęboko wnikała w tkankę chrzęstną. W tym celu należy regularnie uprawiać aktywność ruchową, ponieważ tkanka ta ma strukturę podobną do gąbki. Przy każdym uciśnięciu, odrobina mazi stawowej krąży wewnątrz i na zewnątrz tkanki, dzięki czemu substancje odżywcze i tlen docierają do chondrocytów.
Problemy pojawiają się, kiedy:
• Aktywność ruchowa nie jest wystarczająca: długie godziny spędzone przed telewizorem, w pracy, samochodzie, siedzący tryb życia mogą sprawić, że chondrocyty będą cierpieć na niedobór tlenu i substancji odżywczych, a przez to ulegną osłabieniu i degeneracji.
• Tkanka chrzęstna jest narażona na nadmierny ucisk: osoby z nadwagą miażdżą swoją chrząstkę. Podobnie jak wilgotna gąbka, na której położono grubą książkę, tkanka chrzęstna zgniata się, uwalnia maź stawową i w związku z tym chondrocyty pozostają niedotlenione i nieodżywione. Pojawia się ryzyko, że chondrocyty „oszaleją”. Właśnie dlatego przy zapobieganiu chorobie zwyrodnieniowej stawów bardzo ważna jest aktywność fizyczna i trzymanie się swojej idealnej wagi. Jednak to może nie wystarczyć.
• Trzeba też unikać wstrząsów i długotrwałych zapaleń. Tkanka chrzęstna jest w stanie wytrzymać częste uciskanie. Możesz skakać, tańczyć i biegać bez obaw. Ruch ma pozytywny wpływ na chrząstkę. Jednak nie jest ona stworzona do bycia miażdżoną. W przypadku zwichnięcia, upadku przy jeździe na nartach czy grze w piłkę nożną, wypadku samochodowego czy rowerowego uderzenie może być na tyle silne, że tkanka zostanie zmiażdżona i przez to uszkodzona na zawsze. W takiej sytuacji cierpią również chondrocyty i mogą w ten sposób oszaleć. U osób, które w młodym wieku doświadczyły podobnych wypadków, ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów jest podwyższone.
• Poza tym chondrocyty są niezwykle wrażliwe na substancje wydzielane przez ciało przy stanach zapalnych. Długotrwałe zapalenia mogą być spowodowane między innymi przez nietolerancję pokarmową, nadwagę, niezdrowy tryb życia, chroniczny stres i sprawiają, że chondrocyty są nadwyrężone.
• Należy również pamiętać, że aktywność chondrocytów obniża się wraz w wiekiem.
Tajemnica oszalałych chondrocytów.
Chondrocyt „oszalały” w wyniku choroby przestaje spełniać swoją funkcję: zaczyna zabijać inne chondrocyty, atakuje zdrowe komórki budujące tkankę chrzęstną, niszcząc je; uniemożliwia wytwarzanie nowej warstwy chrzęstnej (wykorzystywanie nowych „cegiełek” do budowania chrząstki). Chondrocyty, komórki zaprogramowane do odnawiania tkanki chrzęstnej, zaczynają działać dokładnie odwrotnie, kiedy oszaleją. W ten sposób zaczyna się błędne koło – im bardziej zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawów, tym większe zapalenie. Im większe zapalenie, tym więcej chondrocytów choruje i pogłębia stan chorobowy!
Przyszłość pod znakiem zapytania
Jest to o tyle ważne, gdyz chondroicyty, zamiast wytwarzać nową tkankę chrzęstną, zgodnie z ich przeznaczeniem, powodują szereg wyniszczajacych procesów:
• Niszczą istniejącą tkankę chrzęstną, wydzielając metaloproteinazy, co wykracza poza ich standardową funkcję usuwania starych warstw chrząstki.
• Chondrocyty atakują zdrowe i nowe komórki. Uniemożliwiają produkcję budulca niezbędnego do budowania nowej tkanki chrzęstnej. Składa się on z kolagenu i proteoglikanów.
• Atakują inne części stawów (więzadła, kości, maź stawową), wydzielając agresywne substancje biorące udział w procesach zapalnych takie jak leukotrieny i cytokiny.
Dlatego zdrowy tryb życia, regularna, lecz nieprzesadna aktywność fizyczna i zachowanie optymalnej wagi mają tak ogromne znaczenie. Należy zrobić wszystko, aby uniknąć wprawienia w ruch błędnego koła stanu zapalnego. Jeśli ten proces już się u Ciebie rozpoczął, musisz: zatrzymać zapalenie przy pomocy naturalnych środków przyjaznych dla organizmu; dostarczyć stawom „cegiełek” potrzebnych do budowy nowych warstw chrząstki, a których wytwarzanie wstrzymały chore chondrocyty. Plan działania jest więc jasny!
Przejdźmy do szczegółów dotyczących tego, co dokładnie należy robić, aby zatrzymać zapalenie stawów? Pierwszym krokiem jest ugaszenie pożaru, który powstał w Twoich stawach.
• Jeśli za mało się ruszasz, zacznij regularnie uprawiać sport, aby przywrócić krążenie mazi stawowej w tkance chrzęstnej.
• Jeśli cierpisz na nadwagę, zrzuć kilka kilogramów. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zrezygnowanie z produktów bogatych w mąkę, skrobię i słodkości.
• Jeśli w Twoim przypadku choroba zwyrodnieniowa stawów wystąpiła w wyniku wypadku, który miał miejsce w przeszłości lub w związku z zaawansowanym wiekiem, przejdź bezpośrednio do kolejnego punktu
Cegiełki tkanki chrzęstnej, które chondrocyty przestały produkować
Ugaszony pożar i załagodzone zapalenie oznacza wygraną bitwę, ale (jeszcze) niewygraną wojnę przeciwko chorobie zwyrodnieniowej stawów. Przed Tobą ciężkie zadanie, którym jest rekonstrukcja chrząstki. Odbudowa będzie niemożliwa dopóki nie dostarczysz stawom budulca, którego „oszalałe” chondrocyty nie są w stanie zapewnić. Na tym etapie szansa na powodzenie jest bardzo duża. Już od dziś zacznij przyjmować naturalne substancje, które – jak naukowo udowodniono – po połknięciu trafiają do mazi i będąc w stanie pełnej gotowości, wnikają w głąb chrząstki w celu jej odbudowy, przejmując tym samym funkcję zazwyczaj pełnioną przez chondrocyty.
Istnieją dwie takie wyjątkowe substancje – dwa rodzaje broni przeciwko chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Broń numer 1: naturalna substancja odbudowująca uszkodzoną tkankę chrzęstną.
Bronią numer jeden przeciwko szkodom spowodowanym przez chorobę zwyrodnieniową stawów jest siarczan glukozaminy. Występuje on w pancerzu niektórych skorupiaków żyjących na płaskowyżach oceanicznych. Odkrycie siarczanu glukozaminy sprawiło, że światowa społeczność naukowców doznała szoku. Przyczynia się on do odbudowy uszkodzonej chrząstki i przekazuje swoje nawilżające właściwości mazi stawowej, co do tej pory uznawano za niemożliwe. Kolejne badania potwierdziły skuteczność siarczanu glukozaminy w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Efekty działania substancji da się zaobserwować po 2–6 tygodniach leczenia. Przy dłuższym stosowaniu spowalnia ona postęp choroby. Daje to zdecydowaną przewagę siarczanowi glukozaminy w stosunku do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jako że te ostatnie przyspieszają postęp choroby zwyrodnieniowej stawów. Biodostępność siarczanu glukozaminy w jelitach wynosi 90%, co oznacza, że jest bardzo dobrze przyswajany przez organizm.
Dr Veroli, specjalista od choroby zwyrodnieniowej stawów, poleca w swoich książkach przyjmowanie 1500 mg tej substancji dziennie. Według niego efekty można zaobserwować już po upływie dwóch tygodni. Według wielu przeprowadzonych badań taka dawka glukozaminy jest skuteczniejsza w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów niż paracetamol, a do tego nie pociąga za sobą żadnych efektów ubocznych. Osobom cierpiącym na problemy stawowe zaleca się długoterminowe przyjmowanie glukozaminy.
Dwa badania kliniczne przeprowadzone na osobach cierpiących na zwyrodnienie stawów kolana dowiodły, że codzienne przyjmowanie 1500 mg siarczanu glukozaminy przez trzy lata w pełni zatrzymuje postęp choroby. Nie dziwi więc fakt, że Europejska Liga przeciwko Reumatyzmowi (z ang. EULAR) zaleca stosowanie siarczanu glukozaminy jako suplementu diety.
Broń numer 2: rekonstrukcja macierzy chrząstki i jej nawadnianie w celu zapewnienia miękkości i elastyczności.
Drugą naturalną bronią przeciwko chorobie zwyrodnieniowej stawów jest siarczan chondroityny. Stanowi on jeden ze składników macierzy tkanki chrzęstnej i pomaga w jej nawadnianiu. Odpowiednie nawilżenie jest niezbędne dla utrzymania miękkości i elastyczności chrząstki i prawidłowego, bezbolesnego funkcjonowania stawów. Na początku sądzono, że siarczan chondroityny ma działanie dodatkowe w stosunku do glukozaminy. Jego obecność miała zmniejszać aktywność enzymu niszczącego chrząstkę – hialuronidazy. Jednak niedawno przeprowadzone badania dowiodły, że glukozamina i siarczan chondorityny wzajemnie się uzupełniają.
Według Jacqueline Lagacé, pochodzącej z Quebeku ekspert w dziedzinie immunologii z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Montrealu: Szacuje się, że przyjmowanie tych dwóch składników poprawia kondycję osób cierpiących na problemy stawowe w 80% przypadków. Jak podaje strona passeportsante.net: „Połączenie glukozamina – chondroityna jest jak najbardziej stosowne, ponieważ mechanizmy działania obu cząsteczek są odmienne i wzajemnie się uzupełniają”.
Zgodnie z międzynarodowymi badaniami „The Moves” przeprowadzonymi w 2014 roku równoczesne stosowanie chondroityny z glukozaminą daje porównywalne rezultaty jak środki przeciwzapalne, jednak bez żadnych skutków ubocznych. Dr Veroli zaleca dawkę 1200 mg siarczanu chondroityny na dzień. Efekty leczenia można odczuć po 4 – 8 tygodniach, czyli po nieco dłuższym czasie niż w przypadku glukozaminy. Ogólnie szacuje się, że są one skuteczne w 80% przypadków.
Nietoksyczne produkty o korzystnym działaniu
Podobnie jak siarczan glukozaminy i siarczan chondoityny nie ma właściwości toksycznych i nie zakłóca działania żadnych leków. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy brać go codziennie przez długi okres. Efekty da się zaobserwować już po około trzech tygodniach. Ich pływ jest korzystny dla całego organizmu. Zmniejsza on podatność na alergie, blokując receptory w śluzowce tak, aby alergeny nie mogły się w niej zagnieździć. Ma również pozytywny wpływ na trawienie, łagodzi biegunki, zatwardzenia i zapobiega nadmiernemu zakwaszeniu organizmu.
Naturalnym, skutecznym i sprawdzonym preparatem zawierającym m.in. obydwa wyżej wymienione składniki jest Joint ProteX Forte
Joint ProteX FORTE to kompleksowy zestaw specjalnie wyselekcjonowanych składników aktywnych o działaniu odżywczym i fizjologicznym korzystnie wpływających na giętkość i elastyczność stawów.
90 tabletek
1 tabletka zawiera: SUBSTANCJE AKTYWNE: 500 mg Siarczan glukozaminy 270 mg Siarczan chondroityny 150 mg Metylosulfonylometan (MSM) 50 mg Kwas hialuronowy (hialuronian sodu) 50 mg Ekstrakt z żywicy kadzidłowca (3:1) (standaryzowany 25% kwasu boswelinowego) 40 mg Sproszkowane ziele wiązówki błotnej 10 mg Ekstrakt z kłącza kurkumy (60:1) (standaryzowany 25% kurkumin) 5 mg Cynk 1 mg Mangan
Preparat jest dostępny tutaj: https://alicjagancarz.calivita.com.pl/products
Aby zamówic produkt w cenie 33% nizszej (hurtowej) nalezy zarejestrować się jako pełnoprawny członek CaliVita.
Należy również pamiętać o tym, że podstawą każdego leczenia jest odpowiedni sposób odżywiania, a przyjmowanie witaminy D3 D-Drops, kwasów Omega-3 i kompleksowych zestawów witamin np.Full Spektrum podniesie skuteczność diety zwalczającej problemy stawowe.
Odpowiednia dieta to absolutne minimum higieny życia codziennego niezależnie od trybu życia czy ewentualnych problemów ze zdrowiem.
Jeżeli masz pytania dotyczące dawkowania suplementów diety, ewentualnie doboru innych składników niezbędnych do potrzeb Twojego organizmu
– zadzwoń, chętnie pomogę w rozwiazaniu wątpliwości.
mgr Alicja Gancarz – Dietetyk, Dietoterapeuta
tel. 696 793 585
Bibliografia:
Naturalnie Zdrowym Być – styczeń 2015r.