10 trików jak sobie radzić z upałem bez klimatyzacji
Ludzkość zużywa mniej energii na ogrzanie się niż na schłodzenie (klimatyzacja).
I nie będzie lepiej.
W te wakacyjne dni upał może się nam wydawać nie do zniesienia, a klimatyzacja – koniecznością.
Tymczasem nie każdy ma do niej dostęp lub nie chce jej używać w związku z oszczędnością energii.
Na szczęście, istnieją sposoby, by lepiej sobie radzić z upałem bez pomocy klimatyzacji. Dzięki nim w Twoim domu będzie znacznie chłodniej. Niektóre z poniższych rad to zwykłe zdroworozsądkowe pomysły. Inne odkryto na południu Hiszpanii w czasach, gdy nikt nie miał klimatyzacji, a mieszkańcy tego regionu musieli sobie radzić na co dzień z ogromnymi upałami:
- Otwieranie okien i okiennic na noc, aby wpuścić chłód, i dokładne ich zamykanie rano, aby zachować wewnątrz chłodne powietrze.
Im lepiej jest zaizolowane Twoje mieszkanie, tym ważniejsze jest, żeby nie popełniać błędu i nie otwierać okien lub drzwi, kiedy jest gorąco. Okiennice wpuszczające światło są właśnie po to, by w dzień chronić od słońca, ale jednocześnie wypuszczać gorące powietrze na zewnątrz. To prosta i stara technika, ale bardzo skuteczna.
- Korzystaj z wentylatorów:wymuszenie ruchu powietrza dzięki zastosowaniu wentylatora od razu sprawia wrażenie chłodu i pozwala lepiej spać.
- Przestaw łóżko:jeśli możesz, śpij piętro niżej, gdyż gorące powietrze ucieka do góry. Najchłodniej będzie w suterenie lub w piwnicy. Jeśli nie masz takich możliwości, samo spanie na podłodze, na przykład na materacu, już sprawi, że będzie Ci chłodniej, a to zaowocuje lepszym snem.
- Kładź się spać późno, kiedy temperatura zdąży się trochę obniżyć. Rano jest chłodniej i ten czas także, jeśli możesz sobie na to pozwolić, wykorzystaj na odpoczynek lub zdrzemnij się, kiedy jest najgoręcej, tuż po południu.
- Korzystaj z lnianej pościeli: len to mocno oddychająca tkanina naturalna, lekka i wchłaniająca wilgoć. Pościel lniana nie przykleja się do ciała, szybko schnie i słynie z pozbywania się ciepła na zewnątrz. Ocenia się, że przewodnictwo lnu jest pięć razy wyższe od przewodnictwa wełny i dziesięć razy wyższe niż jedwabiu.
- Unikaj gotowania i włączania sprzętu AGD:jedz na surowo i przede wszystkim nie włączaj piekarnika; możesz od czasu do czasu zjeść coś z grilla, ale nie zapominaj, że trawienie białka zawartego w mięsie i rybach rozgrzewa; chłodniki warzywne (gazpacho z pomidorów lub ogórków, chłodnik litewski – z botwiny) są idealne, i jeśli tylko się je lubi, nigdy się nie nudzą.
- Noś obszerne i lekkie ubrania: szorty i bawełniana podkoszulka nie są najlepszym strojem na upał. Wręcz przeciwnie – wystawiasz się tym samym na palące promienie słońca. Pocisz się w nich, jeśli są obcisłe, a to jest dziś w modzie. W upalne dni najlepszym ubraniem chroniącym przed gorącem są luźne spodnie lub spódnica i koszula, lniane lub ewentualnie bawełniane, i jasny słomiany kapelusz.
- Chłodny prysznic i chłodne kąpiele:woda, która spod ziemi trafia do Twojego kranu jest zawsze chłodniejsza niż temperatura powietrza w upalne dni.
- Unikaj aktywności fizycznych wymagających wielkiego wysiłku: tę radę zazwyczaj stosuje się naturalnie i spontanicznie…
- Osłaniaj się roślinami:na zewnątrz cień platana lub altanki są dużo skuteczniejsze niż wszystkie namioty i parasole przeciwsłoneczne, które tworzą bańkę gorącego i dusznego powietrza. W domu zielone rośliny tropikalne odświeżą atmosferę, zużywając światło w procesie fotosyntezy i wydalając tlen.
Jednak najważniejsza zasada, to picie czystej wody. Osoba dorosła powinna w ciągu upalnego dnia wypić minimum 1,5 – 2 l wody.