10 zasad, które pozwolą Ci pozbyć się nadwagi lub otyłości
Troska o smukłą sylwetkę to nie tylko zabieganie o piękny wygląd, zadowolenie z własnego ciała, ale przede wszystkim wyeliminowanie chorób, osiągnięcie optymalnego stan zdrowia, opóźnianie – a nawet częściowo odwrócenie – procesu starzenia.
Najważniejsze to odpowiednio dużo spać – siedem do ośmiu godzin na dobę. Niedobór snu sprzyja przybieraniu na wadze, zwłaszcza wśród osób młodych. Z kolei większa ilość snu wiąże się ze spadkiem wagi i obniżeniem wskaźnika masy ciała (BMI). U osób ze skłonnością do otyłości wynikającą z czynników genetycznych prawdopodobieństwo nadwagi jest dwukrotnie wyższe, jeśli śpią one mniej niż siedem godzin na dobę. Osoby cierpiące na niedobór snu są bardziej głodne i więcej jedzą, zwłaszcza produktów słodkich powodujących przyrost wagi. Dni, kiedy zauważamy u siebie nadmierny i niekontrolowany apetyt, prawie zawsze są poprzedzone źle przespanymi nocami. Dobrej jakości sen w nocy wpływa na zmniejszenie apetytu poprzez obniżenie stężenia greliny we krwi (grelina to hormon, który zwiększa apetyt) oraz podwyższanie poziomu leptyny – hormonu, który hamuje apetyt. Właściwa równowaga pomiędzy tymi dwoma hormonami powoduje zahamowanie apetytu.
Picie większych ilości wody również pomaga hamować apetyt. Tak naprawdę wiele osób je, kiedy chce im się pić. Czują się głodne, ponieważ głód myli im się z pragnieniem. Z kolei część osób odczuwających pragnienie wybiera nieodpowiednie napoje, na przykład napoje słodkie lub alkohol, które są wysokokaloryczne. 330 ml słodkiego napoju zawiera 20 g cukru. Człowiek musi wypijać co najmniej półtora do dwóch litrów wody dziennie. Aby napój miał smak, można nalać na dno szklanki lub butelki niewielką ilość świeżego soku z mało słodkich owoców, na przykład soku żurawinowego, tak aby stanowił on tylko 1/8 do 1/10 napoju i dopełnić wodą. Warto też wiedzieć, że picie jakichkolwiek napojów innych niż woda może pobudzać apetyt.
Dokonywanie lepszych wyborów, jeżeli chodzi o to, co jemy, również może zmniejszyć apetyt. Jedzenie dużych ilości produktów bogatych w białko i tłuszcz pomaga schudnąć, ponieważ zapewnia uczucie sytości.
Inną skuteczną metodą ograniczania apetytu jest dłuższe przeżuwanie każdego kęsa jedzenia. Powinieneś go przeżuwać od pięciu do dziesięciu razy dłużej, aby szybciej odczuć sytość. Powolne jedzenie również zmniejsza uczucie głodu i sprawia, że szybciej czujemy się nasyceni.
Warto ujędrnić swoje ciało. Niezdrowo jest tracić kilogramy kosztem mięśni i skóry, która staje się luźna i cienka. Aby stracić kilogramy w miejscach, gdzie gromadzi się tłuszcz, a jednocześnie wzmocnić mięśnie, skórę i włosy, powinieneś zoptymalizować swój jadłospis – szczególną rolę odgrywają białka i zdrowe tłuszcze. Dobrym źródłem całej gamy aminokwasów jest mięso zwierząt i ryb. Spożywanie więcej niż 200g dziennie pokarmów bogatych w białko, może przyczynić się do znacznego poprawienia sylwetki. Jedz więcej dobrych tłuszczów: masła, oliwy, oleju lnianego, rzepakowego, żółtek jaj, wątróbki.
Naucz się panować nad emocjami. Lęki, stres, napięcia psychiczne staraj się odreagować, ale nigdy ich nie zajadaj.
Stosuj dietę wysokobiałkową z warzywami i jednocześnie niskokaloryczną.
Naucz się unikać produktów, które tuczą (słodycze i produkty z białej mąki)i wybieraj te, które sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki ( produkty z niskim indeksem glikemicznym).
Staraj się spożywać posiłki o stałych porach, od 3 do 5 w ciągu dnia (w zależności od genotypu), nie przegryzając niczego pomiędzy nimi.
Najważniejszy element, jeżeli chodzi o utratę wagi, to aktywność fizyczna. Ćwiczenia aerobowe, podczas których można swobodnie oddychać, a nawet rozmawiać, umożliwiają zrzucenie większej liczby kilogramów, podczas gdy ćwiczenia aerobowe (w czasie których z trudem łapiemy oddech) pozwalają zwiększyć masę mięśniową. Ten drugi rodzaj ćwiczeń utrudnia zrzucanie wagi, ale korzystnie wpływa na ciało, zwiększając stosunek masy mięśniowej do masy tkanki tłuszczowej, dzięki czemu zyskujesz bardziej sportową sylwetkę. W obu przypadkach ubytek tkanki tłuszczowej jest podobny.
Kontrolowanie podczas diety wyłącznie wagi jest błędem. Osoby odchudzające się, bardzo często są rozczarowane i zniechęcone, bo waga zaczęła spadać znacznie wolniej, a tymczasem, jeśli ćwiczą regularnie, to jest to właśnie pozytywny sygnał, gdyż spalana jest tkanka tłuszczowa, natomiast przybywa masy mięśniowej. Dlatego oczywiście warto kontrolować wagę, ale najlepiej to robić na urządzeniu biomedycznym, które wskazuje poza masą ciała, tkankę tłuszczową, tkankę wisceralną, masę tkanki mięśniowej, masę tkanki kostnej i nawodnienie organizmu.
Poznałeś już 10 zasad skutecznego odchudzania. Ale jeśli chcesz, aby proces odchudzania przebiegał skuteczniej, bez uszczerbku na Twoim zdrowiu, a przede wszystkim bez efektu jo-jo, zrób to ze mną. Gwarantuję Ci:
- Budowę zdrowych nawyków żywieniowych, prowadzących do odzyskania wewnętrznej siły,
- Wsparcie oraz motywację do walki ze zbędnymi kilogramami,
- Monitoring postępów na nowoczesnym urządzeniu biomedycznym,
- Indywidualnie dobraną dietę oraz suplementację do potrzeb organizmu.
Wszystko, czego się nauczysz, będzie służyło Twojemu Zdrowiu.
Umów się na wizytę tel. 696 793 585