Czy moje dziecko ma ADHD?
Czy moje dziecko ma ADHD?
Pracując z dziećmi i młodzieżą dostrzegam coraz więcej przypadków nadpobudliwości psychoruchowej. Powstaje wówczas pytanie – czym jest ADHD, jakie są objawy, w czym należy upatrywać przyczyn, jak postępować z takim dzieckiem i w jaki sposób pomóc?
Okazuje się, że nadpobudliwość psychoruchowa nie jest wcale zjawiskiem współczesnym, gdyż już Hipokrates (493 r. p.n.e.) opisywał pacjentów, którzy wyróżniali się przyspieszoną reakcją na doświadczenia sensoryczne, mawiał o nich, że ich dusza szybciej niż innych mknęła ku następnej inspiracji.
Współcześnie nauka mówi, że ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Objawami są zachowania nieadekwatne do wieku rozwojowego, które układają się w triadę problemów z:
- Utrzymaniem uwagi
- Nadmierną aktywnością
- Impulsywnością.
Wokół ADHD narosło wiele mitów i stereotypów. Należy jednak podkreślić, że przypadłość ta NIE jest:
- Opóźnieniem rozwojowym
- Upośledzeniem umysłowym.
ADHD jest zaburzeniem rozwojowym wymagającym odpowiedniego traktowania, a w żadnym wypadku nie jest wynikiem patologii czy błędów wychowawczych. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że ADHD występuje u ludzi z ilorazem inteligencji powyżej przeciętnej. Powyższa teza jest sprawą dyskusyjną, w każdym bądź razie inteligencja w przypadku dzieci nadpobudliwych jest czynnikiem ochronnym i pomaga z nią żyć.
Jakie zachowania wskazują na ADHD:
1.Objawy nadpobudliwości w sferze ruchowej:
- Chodzenie np. po klasie
- Wiercenie się na krześle
- Nadmierna gadatliwość
2.Objawy nadpobudliwości w sferze emocjonalnej:
- Wtrącanie się do rozmów i zabaw
- Trudności w oczekiwaniu na swoją kolej
- Trudności w przestrzeganiu zasad
- Nieprzewidywanie konsekwencji
3.Objawy nadpobudliwości w sferze poznawczej:
- Trudności w skupieniu uwagi na szczegółach
- Skupianie się na każdym nowym bodźcu
- Niekończenie rozpoczętych zadań.
Jeżeli zastanawiamy się nad przyczynami, to najczęściej mówi się, że ADHD się dziedziczy. Do przyczyn bezpośrednich zalicza się zaburzenia wydzielania dopaminy, serotoniny i noradrenaliny odpowiedzialnych za hamowanie, samokontrolę, regulację nastroju i prawidłowy rytm snu. Niedobór tych neuroprzekaźników sprawia, że komórki mózgowe są niedojrzałe, dając opóźnienie w rozwoju. Najczęściej jednak przyczyn ADHD upatruje się w:
- niewłaściwej diecie,
- nietolerancji pokarmowej,
- dysbakteriozie i grzybicy,
- pasożytach jelit.
Dlatego też sprawą najważniejszą jest restrykcyjne wyeliminowanie z diety cukrów prostych, niezdrowych węglowodanów oraz pokarmów, których być może nasz organizm nie toleruje. Ponadto rodzic dziecka z objawami ADHD powinien stworzyć warunki do uczestnictwa swojej pociechy w aktywności fizycznej typu judo, piłka nożna, pływanie, bądź innej preferowanej przez dziecko. Dzieci z nadpobudliwością potrafią zachować się zgodnie z normami, ale czasami zdarza się im łamać ustalone zasady. Wówczas wyciągamy wobec nich konsekwencje. Aby móc to zrobić, konieczna jest umiejętność odróżniania, co jest objawem ADHD, nad którym dziecko nie panuje. Jeżeli obserwujemy np. wiercenie się na krześle – jest to objaw nadpobudliwości. Gdy jednak dziecko np. przedrzeźnia, pluje itp. jest to celowe łamanie zasad i działanie niepożądane, za które bezwzględnie musi ponieść konsekwencje.
Z mojej praktyki dietetycznej mogę stwierdzić, że suplementy ParaProtex, AC-Zymes, Omega-3, Stress Managament, Polinezjan Noni przynoszą skutki wręcz zbawienne w przypadku dzieci z nadpobudliwością psychoruchową. Produkty ParaProtex i AC-Zymes dbają o czystość oraz prawidłową florę bakteryjną naszych jelit i zapobiegają, aby neurotoksyny nie przenikały do mózgu. Natomiast Omega-3, Stress Managament, Polinezjan Noni zapewniają prawidłową pracę centralnego ośrodka układu nerwowego.
Powyższe metody są bezpieczne i skutecznie wyciszą układ nerwowy, który pozwoli na optymalny rozwój Twojego dziecka.